کسب رتبه برتر توسط هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری مدیریت منابع آب ایران
1394/04/24
در ارزیابی های بعمل آمده توسط دفتر هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نیرو ، هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران رتبه برتر را به خود اختصاص داد.

طی نشستی با حضور مهندس محمد حاج‌رسولیهامشاور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران و آقای مهری نماینده وزیر و مسئول هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نیرو، از اعضای هیئت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران به خاطر کسب رتبه اول در سطح وزارت نیرو قدردانی شد.
به گزارش شبکه خبری آب ایران در ابتدای این نشست مهندس مجید سیاری رئیس هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گزارشی از عملکرد هیأت ارائه و اظهار داشت : با لطف خداوند و راهنمایی های آقای مهری و تلاش همکاران عضو هیأت ، عملکرد تاثیر گذاری داشتیم و خوشبختانه تاپایان ششماهه اول سال 1393 هیچ پرونده تعیین تکلیف نشده ای نداریم.
وی در ادامه گزارش خود برگزاری دوره های آموزشی کاربردی آشنایی کارکنان با تخلفات اداری در 28 استان و شرکت تابعه را توسط آقای علیمرادی اتفاق بزرگ سال 93 توصیف کرد.
مهندس سیاری در ادامه اظهار داشت سیاست هیأت همواره دفاع از حق و کوتاه نیامدن در قبال حیف و میل بیت‌المال بوده است.
در ادامه نشست آقای محمد رضا علیمرادی دبیر هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گزارش آماری از آخرین وضعیت پرونده های هیأت ارائه کرد و گفت: از مجموع پرونده های مطروحه
در هیات که مورد رسیدگی و صدور رای واقع شده اند 23 درصد تبرئه ، 77 درصد منجر به محکومیت که از مجموع آرا محکومیت 31درصد منجر به اخطار کتبی بدون درج در پرونده و 37 درصدمنجر به توبیخ کتبی با درج در پرونده استخدامی گردیده است.
وی در ادامه اظهار داشت خوشبختانه در بخش آب کشور هیچگونه تخلف سنگینی نداشته ایم و احکام اخراج صادره نیز فقط به دلیل غیب طولانی و غیر موجه بیش از سه سال کارمندان خاطی صادر شده است.
وی با اشاره به آمارحدود 9 هزار نفری شاغل در بخش آب ، آمار 200 پرونده در سال 93 را بسیار ناچیز توصیف کرد و اظهار داشت : تلاش براین است که با آموزش های لازم آمار ورودی پرونده های مطروحه نیز به حداقل برسد .
آقای علیمرادی در پایان خاطر نشان کرد کسب رتبه اول پس از لطف پروردگار حاصل تعامل و همکاری و تشریک مساعی معاونت تحقیقات،پشتیبانی و منابع انسانی ، دفتر روابط عمومی و امور بین الملل و سایر دفاتر و بخش های مرتبط با وظایف هیات بوده است که لازم است از زحمات و تلاشهای بی وقفه مدیران و همکاران محترم در حوزه های مربوطه تقدیر و تشکر بعمل آید.
سپس آقای مهری نماینده وزیر و مسئول هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نیرو، طی سخنانی با تشکر از مهندس حاج‌رسولیها ، کسب رتبه برتر توسط هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران را مرهون تدابیر و حمایت های ایشان توصیف و از زحمات و تلاشهای جهادگونه اعضا هیأت تشکر و قدردانی کرد.

وی در ادامه اظهار داشت : هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری مجموعه وزارت نیرو تا قبل از تشکیل شرکتهای مادر تخصصی یعنی تا سال 1382 متشکل از 43 هیأت بدوی در استانها و 2 هیأت تجدید نظر در استان تهران در امر رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان فعالیت می‌نمودند، در حال حاضر این تعداد با ایجاد شرکتهای مادر تخصصی به 5 هیأت بدوی و 2 هیأت تجدید نظر مستقل در استان تهران کاهش یافته است و به استناد ماده 2 قانون رسیدگی به تخلفات اداری تمامی اعضاء اصلی و علی البدل این هیأت‌ها از سوی مقام عالی وزارت برای مدت 3 سال منصوب و فعالیت می‌نمایند.
وی همچنین گفت : در راستای تحقق اهداف پیش‌بینی شده در قانون رسیدگی به تخلفات اداری و بر اساس وظایف و مسئولیت‌هایی که مطابق قانون مزبور به هیأت‌ها واگذار شده است می‌طلبد تا اعضای هیأت‌ها ضمن برخورداری از دقت، حساسیت و حوصله بالا در امر رسیدگی به خطا و اشتباهاتی که از سوی کارکنان اتفاق می‌افتد، توجه خاصی را نسبت به پیرامون مسائل نیروی انسانی بعنوان یکی از سرمایه‌های گرانبهای سازمانی که همواره در معرض آسیب‌ها و فراز و نشیب‌های خانوادگی و سازمانی قرار دارد، مبذول نمایند.

آقای مهری در خصوص سیاست‌ها و اهداف دفتر هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نیرو اظهار داشت : رسیدگی به تخلفات اداری به عنوان مجموعه ای از فعالیت های منظم و هدفدار که بر اساس ماموریت قانونی و به منظور نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین و مقررات و حصول اطمینان از عملکرد شرکت و کارمندان منطبق با اهداف از پیش تعیین شده، انجام می‌گیرد از جمله سیاست های ماست.
وی همچنین اظهار داشت : راهبری و ساماندهی امور رسیدگی به تخلفات اداری، شفاف‌سازی و نظام‌مند نمودن وظایف و مسئولیت‌های هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری ،یکپارچه سازی و ساماندهی مقوله فرآیند رسیدگی به تخلفات اداری در هیأت‌های تابعه تحت نظر ،تبیین و شناسایی گلوگاه‌های فساد و تهدیدات موجود در شرکتها،فراهم سازی بستری مناسب برای کاهش و یا حذف تخلفات اداری (انجام اقدامات پیشگیرانه) و تقویت ارتقاء سلامت اداری،افزایش میزان رضایت‌مندی از نحوه رسیدگی به تخلفات اداری و بهبود شیوه‌های ارائه خدمت به منظور ارتقاء‌سطح رسیدگی به تخلفات اداری ،رعایت حقوق متهم و فراهم آوردن شرایط دفاع عادلانه،برگزاری دوره‌های آموزشی پیرامون قانون رسیدگی به تخلفات اداری و آیین نامه اجرایی آن به منظور آگاهی کارکنان از قوانین و حقوق مکتسبه و شهروندی ،انجام بازرسی‌های دوره‌ای به منظور ارائه گزارش به بالاترین مقام دستگاه‌های اجرایی (هیأت عالی نظارت) ازدیگر اهداف و سیاست‌های دفتر رسیدگی به تخلفات اداری است.
وی سپس به شاخص‌هایی که باعث شد، شرکت مدیریت منابع آب ایران مقام اول را کسب نماید اشاره کرد و گفت:رعایت و اجرای دقیق قوانین و مقررات پیرامون قانون رسیدگی به تخلفات اداری و آیین نامه اجرایی آن ،رعایت فرآیند رسیدگی به تخلفات اداری،تحقیق و بررسی و رسیدگی کامل به پرونده‌های اتهامی براساس مدارک و مستندات محکمه پسند،بررسی آراء صادره از نظر کمی و کیفی به منظور حصول اطمینان از رعایت اصل تناسب مجازات با تخلف،تجزیه و تحلیل نتایج عملکرد هیات‌ها و آثار فعالیت‌های آنان در سالم‌سازی محیط اداری ،پاسخگویی، راهنمایی و تکریم ارباب رجوع،تسریع در امر رسیدگی و پاسخگویی خصوصاً مراجع نظارتی،انجام بازرسی، تحقیق و بررسی به منظور آسیب‌شناسی و ارایه راهکارهای اصلاحی،همکاری، مشارکت و هماهنگی با دفتر رسیدگی به تخلفات اداری و مراجع نظارتی درون و برون سازمان،باعث شد هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری شرکت مدیریت منابع آب ایران به رتبه اول نائل آید.
وی سخنان خود را باخطبه حضرت امیر‌المؤمنین علی (ع) در خصوص سیمای قضاوت و داوران در نامه 53 خود به مالک‌اشتر خاتمه داد.
به گزارش خبرنگار ما پایان بخش این نشست‌سخنان مهندس حاج‌رسولیها بود.
وی در سخنان خود با اشاره به خشکسالی‌های اخیر و فشار ‌هایی که بخش آب در اثر کاهش بارندگی و نیز نبود منابع مالی متحمل می‌شود ، تحلیل جامعی از اثرات این فشارها بر بروز تخلفات ارائه کرد.
وی در بخشی از سخنان خود دلیل موفقیت شرکت مدیریت منابع آب ایران را نگاه تخصصی خود به موضوع تخلفات اداری ذکر کرد و گفت بدلیل این نگاه تخصصی ، موفقیت حاصل شده را نباید امری اتفاقی دانست.
مهندس حاج‌رسولیها در ادامه اظهار داشت : تک تک اعضای این هیات از مسئولان متخصص شرکت هستند که در حرفه خود حرف اول را می‌زنند.
مشاور وزیر نیرو در ادامه اظهار داشت : مسئولیت‌پذیری و وقت‌گذاشتن روی این موضوع از خصوصیات این همکاران بوده است.
وی در پایان سخنان خود از آقای مهری تشکر و قدردانی کرد.
شایان ذکر است در پایان این نشست لوح‌های تقدیری با امضای مهندس ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو به آقایان مجید سیاری، سیدسعید حسینی، محمد رضا علیمرادی و محمد رضا دشتی اهدا شد.
گفتنی است براساس اعلام نماینده وزیر و مسئول هماهنگی هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت نیرو، آقایان محمد رضا علیمرادی عضو اصلی و رئیس هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان صنعت آب وبرق، محمد امانی ، منصور آزادی و خانم ناهید شیرزاد به عنوان اعضای برتر در بین هیات های بدوی رسیدگی به تخلفات اداری وزارت نیرو انتخاب گردیدند.


منبع:
http://www.wnn.ir/html/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=19841